W jakich produktach szukać witaminy B12

W jakich produktach szukać witaminy B12

Aby witamina B12 została dostarczona do naszego organizmu nie wystarczy, tak jak w przypadku witaminy D3, wyjść chociażby latem na słońce. Należy zaopatrzyć się w bogate w nią produkty spożywcze, które powinny znajdować się w zbilansowanej oraz pełnowartościowej diecie. Gdzie się one znajdują? Tego dowiesz się z niniejszego wpisu.

Produkty spożywcze pochodzące od zwierząt 

Witamina B12, nazywana również czerwoną witaminą, swoje największe pokłady skrywa w produktach zwierzęcych, a więc w mięsach różnego rodzaju, rybach wraz ze skorupiakami, nabiale, jajkach oraz serach. Są to produkty dosyć często goszczące na naszych stołach, dzięki czemu podczas codziennych posiłków jesteśmy w stanie w pewnym stopniu zadbać o witaminę B12. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wegan, jak i wegetarian, którzy chcąc nadrobić braki tej substancji, muszą zdecydować się na odpowiednią suplementację, którą można wzbogacać dodatkowo chociażby o kwas alfa liponowy, glutation, koenzym Q10, chrom w tabletkach, mangan suplement, czy też selen i l karnitynę. 

Nie dopuść do niedoboru witaminy 

Aby witamina B12 utrzymywała się na odpowiednim poziomie w naszych organizmach, należy w pierwszej kolejności wzbogacić swoją dietę. Powinny o tym pomyśleć przede wszystkim osoby, cierpiące na problemy związane z wchłanianiem niektórych substancji, starsze, jaki te nadużywające alkoholu. Kolejną grupę stanowią weganie oraz wegetarianie. Witamina B12 w niewielkich ilościach znajduje się również w grzybach, jednak nie są one w stanie zaspokoić norm, wymaganych przez nasz organizm. W takim wypadku warto jest postawić na sprawdzoną suplementację, bez której, na skutek niedoboru, wywołują się liczne dolegliwości. Można uzupełnić ją przy okazji o dodatkowe witaminy, takie jak między innymi K2 MK7, C, B3, czy też B complex.