Oddziaływanie witaminy B12 na organizm

Oddziaływanie witaminy B12 na organizm

Niezbędna w naszych organizmach witamina B12 (kobalamina), nie bez powodu nazywana jest również czerwoną witaminą. Odgrywa ona kluczową rolę w ciele i bierze udział w wielu procesach, umożliwiającym nam codzienne funkcjonowanie. Dostarczamy ją wraz z pełnowartościowymi produktami spożywczymi, tak jak i za pomocą suplementacji, dzięki której można również uzupełniać inne witaminy, chociażby witaminę C, D3, K2 MK7, B3, czy też B complex – mieszankę kilku substancji. Na co konkretnie oddziałuje witamina B12 w naszym ciele i dlaczego tak ważne jest, by zachować jej odpowiedni poziom? 

NIezastąpione działanie witaminy B12 

Wszystko ma wpływ na nas, jak i na nasze komórki, co często podkreśla medycyna mitochondrialna. Witamina B12, jej oddziaływanie na różne procesy, jest niezbędne do prowadzenia zdrowego trybu życia, a wszystko dlatego, gdyż: 

  • oddziałuje na układ nerwowy – tworzy specjalne otoczki nerwowe, izolujące poszczególne komórki,
  • w dużym stopniu wspiera produkcję czerwonych krwinek oraz układ immunologiczny,
  • to właśnie ona pozwala utrzymać nam odpowiednie stężenie homocysteiny (jej nadmiar zwiększa ryzyko występowania zawału, wylewu, miażdżycy i innych dolegliwości niekorzystnych dla naszego organizmu),
  • dzięki niej wspierany jest metabolizm energetyczny. Gdy poprawnie on funkcjonuje, to można pożegnać się z ciągłym odczuwaniem zmęczenia, 
  • przy długotrwałym stresie, negatywnie wpływającym na nasze zdrowie, pozwala zapanować nad prawidłowymi funkcjami psychologicznymi. 
  • współdziała ramię w ramię z kwasem foliowym podczas regulacji, skupiającej się na dojrzewaniu czerwonych krwinek.

Suplementacja? Nie zapomnij o odpowiednim dawkowaniu 

Nieważne, czy będzie suplementowana przez nas witamina B12, czy też inne substancje, takie jak chociażby selen, chrom w tabletkach, koenzym Q10, mangan suplement, kwas alfa liponowy, glutation czy też l karnityna. Należy zawsze zwracać uwagę na zalecenia zawarte na ulotkach produktów. Bez zapoznania się z nimi z pewnością nie będzie się czerpać tak dużych korzyści, jakie bez problemu można by było.